Erkek Okur - Erkekliğini Konuşturan Blog

Makyaj Sıralaması: Makyaj Hangi Sırayla Yapılır?

0 5

Her kadının makyaj yapmayı bildiği varsayılır. Doğruluk payı ne kadar yüksek olsa da bazı makyaj hataları hem makyajın kalıcılığını azaltır hem de iyi bir görünümü sabote eder. Makyaj yaparken makyaj sıralaması çok önemlidir. Hangi makyaj malzemesi ne zaman kullanılır biliyorsanız işiniz çok daha kolay olacaktır. Kalıcı ve kusursuz makyaj için makyaj hangi sırayla yapılır, gelin birlikte göz atalım.

Makyaj Sıralaması: Makyaj Hangi Sırayla Yapılır?

Makyaja Hazırlık

Öncelikle, iyi bir makyaj için cildinizin temiz ve nemlendirilmiş olması gerekir. Cildiniz makyaja ne kadar hazırsa, o kadar iyi bir makyaj ortaya çıkar. Cildinizi temizleyip, cilt tipinize uygun bir nemlendiriciyle nemlendirmezseniz, makyaj malzemeleri cildinizi kurutur ve pul pul dökülmeler oluşur.

Cildinizi makyaja hazırladıysanız şimdi başlayabiliriz.

Makyaj Bazı

Makyaj bazı her zaman kullanılan bi ürün değildir. Ancak gözenekleri küçültmesi ve fondötenin renk dağılımının daha iyi olmasını sağlaması özelliğiyle makyaj bazı kullanmanız daha profesyonel bir sonuç almanızı sağlayacaktır.

Fondöten

Doğru makyaj sıralaması için makyaj bazından sonra ilk olarak fondöten kullanmalısınız. Fondöten uygulamasında, cilt tipinize ve cilt renginize uygun seçim yapmanız iyi bir makyaj için önemlidir. Aksi halde fondöten cildinize ağır gelebilir ya da cildiniz fondöteni kusabilir. Ayrıca cilt tipinizden çok daha açık ya da çok daha koyu bir renk seçmeniz yapay bir görüntüye yol açacaktır.

Fondöteni ince bir tabaka halinde, yüzünüzün ortasından dışarıya doğru olacak şekilde sürmelisiniz. Boynunuza uygulamayı da unutmayın.

Kapatıcı

Kapatıcı genellikle fondötenden önce uygulanır. Ancak doğru olan fondötenden sonra uygulanmasıdır. Fondötenin kapatamadığı leke ve izler varsa bu bölgelere kapatıcı uygulayın. Bunun dışında, yoğun gözaltı morlukları varsa gözaltı kapatıcısını da uygulayarak makyajınıza devam edin.

Pudra

Pudra, makyajınızı sabitleyerek, akmasını ve bulaşmasını engeller. Pudrayı, ten renginde ya da transparan seçebilirsiniz. Pudranız ne kadar kaliteliyse cildiniz o kadar kadifemsi görünecektir.

Göz Makyajı

Göz makyajına başlamadan önce, göz farının uzun süre kalıcı olması için göz bazı uygulamasınız. Eğer göz bazı yoksa, göz kapaklarınıza bir miktar fondöten veya ten rengi krem far uygulayabilirsiniz. Daha sonra göz farınızı sürebilirsiniz. Göz farını sürdükten sonra sırasıyla, önce eyeliner sonrasında ise rimel uygulamalısınız.

Kontür

Oval bir yüze sahip olan kişiler bu aşamayı uygulamayı tercih etmeyebilirler. Diğer yüz şekillerinde ise ovale yakın bir yüz şekli için kontür uygulayabilirsiniz.

Allık

Makyajınıza ve cilt renginize uygun bir allığı gülümseyerek, beliren elmacık kemiklerinizin üzerine uygulayın. İyi bir sonuç için allığı az miktarlarda alın ve oval hareketlerle sürün.

Aydınlatıcı

Aydınlatıcı yüzün yüksek bölümlerine uygulanır. Bunlar; elmacık kemiklerinden şakaklara doğru, burun ucu, alnın ortası, çene ucu ve üst dudak çizgisidir. Aydınlatıcıyı yüzünüzde hiçbir mimik hareketi yokken uygulayın.

Dudak Makyajı

Rujunuzun daha kalıcı olması için öncelikle ruj renginize uygun bir dudak kalemi uygulamalısınız. Ruj rengi ile kalem renginin arasındaki ton farkının çok fazla olmamasına dikkat etmelisiniz. Aksi halde kötü bir görünüm ortaya çıkacaktır.

İnce dudaklara sahipseniz, dudak kalemini biraz taşırarak sürmeliniz. Ancak bu konuda aşırıya kaçmamanızı öneririz. Eğer dolgun dudaklara sahipseniz, kalemi dudaklarınızdan taşırmadan, iç kısma sürmelisiniz.

Sabitleyici

Makyajınızın doğal ve kalıcı olması için en son adım olarak sabitleyici ürünler kullanabilirsiniz. Böylece makyajınızda gün boyunca akma ve bozulma olmayacaktır.

Makyaj hangi sırayla yapılır sizler için anlattık. Daha kalıcı ve profesyonel makyaj için makyaj sıralaması adımlarını takip etmeye özen gösterin. Ayrıca kaliteli ve doğal ürünler kullanmak hem cilt sağlığınız hem de mükemmel bir makyaj için önemli bir noktadır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.