Erkek Okur - Erkekliğini Konuşturan Blog

Koronavirüs hakkında endişeli misiniz?

0 117

Koronavirüs hakkında endişeli misiniz? Bağırsağa dikkat !

Koronavirüs semptomlarını düşündüğümüzde, akciğerleri düşünüyoruz – ventilatördeki veya kötü öksürüklü insanlar, nefes almak için mücadele ediyorlar. Çünkü COVID-19 pozitif bir hasta sıklıkla ateş, sürekli öksürük, kas ağrısı ve yorgunluk ile kendini gösterir.

Ancak virüsün vücudumuzda saldırdığı molekül – Anjiyotensin Dönüştürücü Enzim 2 veya ACE2 – sadece akciğerlerimizde değil, gastrointestinal sistemimizde de bulunur. Hastaların ishal, bulantı ve kusma gibi gastrointestinal semptomlar gösterdiği önemli sayıda vakanın arkasında bu olabilir.

Bir İngiliz Tıp Dergisi yayını olan Gut’ta yakın zamanda yapılan bir yorum , Çin’den gelen bir hastanın ishal, bulantı ve kusma gibi gastrointestinal sorunlar ile başvurması durumunda dörtte birinden fazlasında solunum semptomları olmayabileceğini gösteren önemli kanıtları vurguladı .

COVID-19 hastalarının% 4’ünden daha azının gastrointestinal semptomları olduğunu gösteren önceki çalışmaların aksine, bu çalışma oranı% 11’e koydu. Diğerleri bu oranın % 60 kadar yüksek olabileceğini öne sürmüşlerdir .

Bu küçük çalışmalarda, araştırmacılar ayrıca gastrointestinal sunumları olan hastaları daha kötü sonuçlarla ilişkilendirdiler. Onları gastrointestinal semptomları olmayanlarla karşılaştırdıklarında, hastaların daha şiddetli hastalığı, daha yüksek ateşleri ve daha fazla karaciğer hasarı riski vardı.

Hafif bir COVID-19 formuna sahip olanların ayrı bir çalışmasında , araştırmacılar gastrointestinal veya solunumsal semptomları olan veya her ikisini birden olanları sadece solunum semptomları olanlarla karşılaştırdı. Hastaların% 23’ünün sadece gastrointestinal sunumları olduğunu,% 57’sinin hem bağırsak hem de solunum yolu hastalığı olduğunu buldular. Sindirim semptomları olanların virüsü temizlemesi daha uzun sürdü.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.