Erkek Okur - Erkekliğini Konuşturan Blog

Kıvırcık Saçlar İçin Bilinmesi Gereken Bakım Hamleleri

kivircik-sac-bakim-ipuclari
0 6

Kıvırcık saç bakımı hakkında bilinmesi gerekenler

Tüm kıvırcık saç kesimleri özel bakım gerektirir. Saçlarınıza ne kadar iyi davranırsanız o kadar bakımlı ve güzel görünebilirsiniz. Rutin olarak, saç yapınıza ideal olan maskeler yapabilir, saç uçlarınızı kestirebilirsiniz. Kıvırcık saç bakımıyla alakalı mühim ipuçları şu biçimde:

Yıkama konusu ile alakalı abartıya kaçmayın

Kıvırcık saçlar genelde kuru olmaya eğilimlidir. Bu yüzden saçlarınızı yıkama konusu ile alakalı abartıya kaçmamalısınız. Tabii ki saçlarınızı temiz tutmak zorundasınız ama çok çok yıkama prosedürü, saçların natural yapısını bozabilir. Gün aşırı, kaliteli bir şampuan ile saçlarınızı köpürtüp iyice durulama yapmanızı tavsiye ederiz. Saçlarınızın kabarmaması amacıyla saç kremi kullanırsanız, buklelerinizle barış içersinde yaşayabilirsiniz.

Saç diplerinizi iyice arındırın

Kıvırcık saçları şampuanlamak, saçlarınızın sıhhatli uzaması amacıyla çok mühim bir ayrıntı. Saç derinizi, yağlardan, kirlerden ve tozdan arındırdığınız zaman, daha güçlü, sıhhatli ve ışıldayan saçlara sahip olabilirsiniz. Şampuanlama esnasında baş derinizi parmak uçlarınızla nazik biçimde ovalamalı ve temizlik prosedürüne konsantre olmalısınız. Eğer saç derinize sert davranırsanız, yara ya da saç dökülmesi gibi problemlerle karşılaşabilirsiniz. Aman dikkat!

Saçlarınıza ideal olan bakım ürünleri kullanın

Tercih ettiğiniz bakım ürünlerinin saçlarınıza ideal olmasına özen göstermelisiniz. Kıvırcık saçlar amacıyla şampuan kullanırsanız, saçlarınıza daha iyi bakmış olursunuz. Çünkü bu tarz ürünler, saçlarınızın yapısına göre özel olarak üretiliyor.

Duştan çıkınca…

Bu kısım çok mühim. Kıvırcık saçlarınızı, duş ardından çok iyi kuruladığınızdan emin olmalısınız. Saçlarınızdaki suyu, bir havlu sayesinde hafifçe almalısınız. Kurulama yaptığınız havlunun da yumuşak olması gerekir. Saç kurutma makinesi ile yavaşça saçlarınızı kurutabilirsiniz. Öncesinde, natural bir yağ ile saç uçlarınıza bakım yapmanızı tavsiye ederiz. Bu işlem, tarama ve kurutma adımında size basitlik sağlar.

Saçlarınızı katiyen fırçalamayın

Kısa kıvırcık saç bile olsa, bu tarz saç tipinin fırçalanmaması gerekir. Ardından biçim alması ve bakımı zorlaşabilir. Duştan önce, saçınızı geniş dişli bir tarak ile tarayabilirsiniz ya da duş ardından parmaklarınızla saçlarınızı açabilirsiniz. Hayatınız süresince tarak satın almama lüksünüz bile var! Çünkü parmaklarınız, saçlarınızı açmak amacıyla yeterli. Islak saçların kırılmaya daha çok eğilimli olduğunu da hatırlatalım. Bu yüzden, saçlarınız ıslakken tarama prosedürü yapacaksanız nazik olmalısınız.

kivircik-sac-bakim-ipuclari
kivircik-sac-bakim-ipuclari

Aşırı ısı uygulamayın

Aşırı ısı, buklelerinizin natural görünümlerini kaybetmesine ve saçlarınızın cansız görünmesine namacıyla olabilir. Saçlarınıza ısı programınız gerekiyorsa da bunu sıkça yapmamalısınız. Saç biçimlendirme aletleri kullanıyorsanız, cihazları orta ısıda çalıştırmanızı öneririz. Saçlarınızın tümüne eşit ısı uygulayıp, ardından buklelerinizi doğru yöne dağıtmayı da ihmal etmemelisiniz.

Kıvırcık saç bakımında sarfedilen ev yapımı maskeler

Saçlarınıza bakım gerçekleştirme ve beslemek amacıyla ev yapımı maskelerden faydalanabilirsiniz. Aşağıdaki tanımlar işinize yarayabilir.

Zeytinyağlı saç maskesi

Saçlarınız nemsiz ve kuru ise zeytinyağlı maske tam size göre! Bal ve zeytinyağının karışımı, saçlarınızı derinlemesine beslerken, aynı vakitte kırılmaları da engelleyecek ve saç derinizi sıhhatli tutacaktır. 3 yemek kaşığı zeytinyağı ile 2 yemek kaşığı balı bir kapta karıştırın. Saç uçlarınıza ve saç derinize maskeyi uygulayın. 30 dakika bekledikten sonra maskeyi saçlarınızdan arındırabilirsiniz.

Muzlu saç maskesi

Buklelerinizin harika görünmesini sağlayacak olan muzlu maskeyi, basit bir biçimde hazırlayabilirsiniz. Bu saç maskesi, nemi saçlarınızda hapseder ve saçlarınıza parlaklık verir. Hem de saç derinizdeki ölü cilt hücrelerinizden de kurtulmanızı sağlar. 1 adet muz ve 3 yemek kaşığı yoğurdu blender ile çırpın. Elde ettiğiniz muzlu maske karışımını, saçlarınızın tamamına uygulayın. 20 dakika bekleyin ve sonra saçlarınızı iyice yıkayın.

günlük blog için → parsonaj.com

erkekler için blogumuz → erkekokur.com

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.