Erkek Okur - Erkekliğini Konuşturan Blog

Genç Kalmanızı ve Görünmenizi Sağlayacak Bilgiler

genc-kalmanizi-saglayacak-en-guzel-ipuclari-
0 3

Beyin Egzersizi Yapın

Beyin bir kas olmamasına rağmen, ‘’kullan ya da kaybet’’ atasözü hala geçerlidir. Yapılan incelemeler işaret ediyor ki; insanlar beyinlerini alışılmadık şekilde kullandıkları zaman, beynin değişik bölgelerine daha çok kan akışı olur ve yeni sinir yolları ortaya gelir. Örneğin, satranç oynamak zihinsel çevikliği artırırken, beyin işlevlerini da geliştirebilir. Hem de, zihin uyarıcı faaliyetlere daha sık katılmak, Alzheimer hastalığına yakalanma olasılığını azaltır.

Sosyal Olun

Genç kalmanın yolları sosyallik kavramını da kapsıyor. Sosyal izolasyon, zihinsel fonksiyonu azaltabilir. Bu da erken yaşlanmaya namacıyla olabilir. Erken yaşlanmayla kafaya çıkmak amacıyla çok detaylı etkileşim becerilerinin kullanılması gerekir. İlgi alanınızla uyumlu olarak edebiyat kulübü, gezi kulübü ya da fotoğrafçılık kulüplerine dahil olmak, diğer insanlarla etkileşimi artırırken, bilişsel gerilemenin de önüne geçebilir. Bu yüzden, yalnızlığınızla mücadele etmenin kısıtlı bir yolu olarak bulmaca çözmektense, detaylı takım aktivitelerine katılıp, çok sayıda insanla eğlenceli vakit geçirebilirsiniz. Aynı vakitte genç kalmaya da devam edebilirsiniz.

Daha Fazla Egzersiz Yapın

Yağ çokluğu kas kayıbı ve hareket etmeyen hayat, süratli bir şekilde yaşlanma vakitcine girmenize namacıyla olabilir. Haftada bir kez koşmak, bisiklete binmek ya da yüzmek gibi kuvvetli fiziksel aktiviteler, beden yağ oranınızı azaltır, kas oranınızı yükseltir ve böylece, genç kalmanızı destekler. Bununla beraber kalp sağlığınız ve genel beden sağlığınız da iyileşme gösterir. Mümkün bulunduğunca aktif bir hayat sürmek, yılları geride bırakmaya çalışan herkes amacıyla en iyi tavsiyelerden biridir.

Yağlı Balık Tüketin

Genç kalmanın yolları arasında yağlı balık kullanımı de yer alıyor. Somon, uskumru, ringa balığı ve ton balığı gibi yağlı balıklar, kardiyovasküler hastalıklara, tip 2 diyabete ve Romatoid artrite karşı koruma gerçekleştiren Omega-3 yağ asitleri bakımından varlıklıdir. Hem de Omega-3’ün, cildin esnek ve nemli kalmasına yardımcı bulunduğu da bir gerçektir. Bu durum, kırışıklıklarla kafaya çıkmak mecburiyetinde olmanızı engelleyebilir. Yağlı balık kullanımı, yalnızca cilt konusu ile alakalı değil, zihinsel gelişim konusu ile alakalı da yarar sağlar. Düzenli ve yeterli yağlı balık kullanımı, zihinsel ihtiyarlamanın önüne geçer.

genc-kalmanizi-saglayacak-en-guzel-ipuclari-
genc-kalmanizi-saglayacak-en-guzel-ipuclari-

Antioksidan Alımınızı Artırın

Yaşlandıkça, bedenin antioksidan üretimi azalır ve natural olarak, zararlı serbest radikallerin srandardı yükselir. Antioksidan bakımından varlıklı besinler tüketmek, beden ve beyindeki yaşlanma vakitçlerini yavaşlatabilir. Genellikle yaban mersini ve ıspanak gibi yararlı yiyecekler, antioksidan bakımından yoğundur. Antioksidan, A, C ve E vitamini, bedeni serbest radikallere karşı en iyi şekilde korur. Bu amaçla her gün derli toplu olarak meyve ve sebze tüketmelisiniz. Genellikle A vitamini, beta-karoten bakımından varlıklı bulunduğundan, cildinizi kuvvetli ve sıhhatli tutar. Havuç, tatlı patates, kabak ve kavun gibi besinler en iyi A vitamini kaynağı arasında sayılır.

Daha Fazla Cinsel İlişki

Düzenli cinsel hayat, sizi genç tutmak konusu ile alakalı etkili olabilir. Cinsel ilişki, duygusal yakınlığı geliştirir, ruhsal yönden rahatlatır, stresi azaltır ve sizi rahat hissettirebilir. Yapılan incelemelere göre; bir bireyin cinsel hayatı ne kadar aktif ve tatmin edici olursa, sıhhatli ve uzun hayatlı bir hayat sürme olsılığı o kadar artar.

Kalorisi Düşük Yiyecekler Tüketin

Muhtemelen bunu duymaktan pek memnun olmayacaksınız, fakat son incelemeler, kalori alımını azaltmanın, diyabet, tıkanmış arterler, kalp krizi ve felçler de dahil olmak üzere yaşlanma ile alakalı bütün riskleri etkilediğini göstermektedir. Günlük kalori alımının düşük bulunduğu kişilerde, kalp kası esnekliği, kan basıncı ve inflamatuar belirteçler de normal seviyelerde olur. Bu amaçla, genç kalmak amacıyla yapılması gerekli olanlar arasında tespit edilen en mühim maddelerden biri de kalorisi düşük olan sıhhatli yiyecekler tüketmektir. Bu yiyeceklere numune olarak zeytinyağı, sebzeler, kepekli tahıllar, balık ve meyveler sayılabilir.

Kendinize İnanın

Gençlik iksiri olarak kabul edilen bir diğer madde ise öz yeterliliktir. Uzun vakit genç kalmak amacıyla fiziksel, zihinsel ve sosyal olarak aktif olmanın yanı sıra, öz yeterlilik de yüksek olmalıdır. Öz yeterlilik, öz inanç ve güvenin bir karışımıdır. Yüksek öz yeterliliğe sahip olan insanlar, problemlerle daha basit kafaya çıkabilir, zorlukları ve kafayarısızlıkları profesyonelce atlatabilir. Bütün şunlar zihinsel, fiziksel ve duygusal yıpranmanın önüne geçerek, yaşlanmaya da bir nevi engel olur.

Kemiklerinizi Sağlıklı Tutun

Genç kalmanın yolları arasında kabul edilen bir diğer önerimiz ise kemik ve iskelet sistemine iyi bakmaktır. Yaşınız geliştikçe kemik yoğunluğunda azalma olabilir. Bu amaçla kemiklerinizi kuvvetli tutacak yiyecekler ve içecekler tercih etmeli, derli toplu kalsiyum alımına ilgi etmelisiniz. Ek olarak; spor yapar iken ağırlık antrenmanını ihmal etmemelisiniz. Böylece bağ dokularınızı ve kaslarınızı sıhhatli tutarken, kemik erimesinin de önüne işlemiş olursunuz.

günlük blog için → parsonaj.com

erkekler için blogumuz → erkekokur.com

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.