Erkek Okur - Erkekliğini Konuşturan Blog

Erkeklerde Fiziksel Sağlık Cinsel Sağlığı Nasıl Etkiler?

0 8

Erkeklerde Fiziksel Sağlık Cinsel Sağlığı Nasıl Etkiler?

 Cinsel sağlık fiziksel ve zihinsel sağlıkla doğrudan bağlantılıdır. Sağlıklı bir beden ve zihne sahip olmak tatmin edici bir cinsel fonksiyon için mutlaka şarttır. Bu nedenle, sağlıklı beslenmek ve düzenli egzersiz yaparak kilonun optimum seviyede tutulması çok önemlidir. Diğer yandan, kadın ve erkeklerde cinsel sağlığı etkileyen faktörler birbirinden farklıdır. Ancak, erkeklerde, fiziksel sağlığın cinsel yaşam üzerinde etkileri çok daha fazla olabilir.

 Cinsel Sağlık İçin Dengeli Bir Yaşam Tarzı Geliştirilmeli

 Sağlıklı ve dengeli bir yaşam tarzı peniste arteriyel hasara ve erektil disfonksiyona yol açabilen Kardiyovasküler hastalıklara karşı korunmaya yardımcı olur. Bu yüzden, erkeklerin balık ve sebze tüketimine ağırlık vermesi faydalı olacaktır. Ayrıca, düzenli egzersiz yapmak da zihni sağlıklı tutar ve beyinden iyi hissetmeyi sağlayan kimyasalların salgılanmasına neden olduğu için erkeklerde depresyon oluşumunu önler. Diğer yandan, aşırı kilolu erkeklerde östrojen hormonu fazladır. Bu durum, erkeklerin cinsel işlevini olumsuz yönde etkiler. Amerikan Doktorlar Birliği adlı dergide yayınlanan bir makaleye göre, egzersiz yapmak erkeklerde östrojen seviyelerini de azaltıyor. Dergideki makalede anlatılan çalışma, vücut kitle endeksi 30 veya daha yüksek olan ve obez kabul edilen erkeklerin üçte birinin vücut ağırlığının yüzde 10’unu kaybettikten sonra erektil disfonksiyonlarında iyileşme görüldüğünü ortaya koyuyor.

 Sigara Mutlaka Bırakılmalı

 Sigara içmek başta Kardiyovasküler hastalıklar olmak üzere siroz ve akciğer kanseri gibi pek çok önemli hastalığa neden olur. Sigara içmek aynı zamanda vücut kondisyonunu azaltan ve hastalıklara karşı direnci düşüren bir alışkanlık olduğu için erektil disfonksiyona da neden olur. Bu nedenle, erkeklerin daha sağlıklı bir cinsel yaşam için sigarayı bırakmaları oldukça önemlidir.

 Bol Miktarda Antioksidan İçeren Yiyecekler Tüketilmeli

 Meyve ve sebzeler ile tam tahıllı ürünlerin birçoğu antioksidan bakımından zengin yiyeceklerdir. Örneğin; yüksek miktarda antioksidan içeren böğürtlen, kırmızı erik, domates, brokoli, havuç ve tam tahıllı ürünler tüketildiğinde serbest radikallerden kurtulur ve kandaki nitrik oksit seviyelerinin yüksek olmasına yardımcı olur. Nitrik oksit ise damarların genişlemesine yardımcı olan bir kimyasal olduğu için ereksiyonda doğrudan bir artış sağlar. Antioksidan içeren ve damar genişletici kimyasallar salgılayan bir başka yiyecek ise bitter çikolata.

 Bitter çikolata, penise giden kan akışını artırmaya yardımcı olan flavonoidler içerir. Bu nedenle, sağlıklı bir cinsellik için erkeklerin kakao oranı yüzde 70’ten fazla olan kaliteli bir bitter çikolata tüketmeleri çok faydalı olacaktır. Ayrıca, yüksek kalorili bir tatlı yerine her gün küçük bir parça bitter çikolata yemek çok daha sağlıklı bir alışkanlık olabilir.

 Uyku Kalitesine Önem Verilmeli

 Kaliteli bir gece uykusu elde etmek hem fiziksel hem de zihinsel sağlık için çok faydalıdır. Uyku zamanı, vücudun kendini onardığı ve ertesi gün için hazır hale geldiği zamandır. Aşırı horlama, uykunun rahatsız olmasına ve ertesi gün sizi yorgun hissetmenize neden olabilir. Bu nedenle, uyku kalitenizi bozan böyle bir rahatsızlığınız varsa mutlaka tedavi olmaya çalışmalısınız. Ayrıca, akşam uyumadan 2-3 saat öncesine kadar alkol ve ağır yiyecekler tüketmekten kaçınmak sağlıklı bir uyku uyumanıza yardımcı olacaktır.

 Stresten Uzak Durulmalı

 Stres, Kardiyovasküler hastalıklara ve dolayısıyla erektil disfonksiyona neden olan bir diğer önemli faktördür. Stres aynı zamanda kişilerde cinselliğe karşı isteksizlik meydana getirebilir. Bu nedenle, mümkünse stresten ve stresli ortamlardan uzak durulmalıdır. İş ve özel yaşam dengesini korumak, düzenli egzersiz yapmak, kaliteli uyku, dengeli beslenmek, sigara ve alkolden kaçınmak gibi stresle mücadele etmek için aktif adımlar atmak gerekir. Aileniz ve arkadaşlarınızla zaman geçirmek stresten kaçınmanın en iyi yollarından biridir. Stresle mücadele etmek için, aynı zamanda doğa yürüyüşleri yapmak, egzersiz ve kitap okuma gibi faaliyetlere yönelmek oldukça faydalı olacaktır.

 Son olarak, cinselliğin hayatın önemli bir parçası olduğu asla unutulmamalıdır. Ayrıca, fiziksel sağlığın, özellikle erkeklerde cinsel sağlığı doğrudan etkilediği göz önünde bulundurulmalı ve daima sağlıklı bir yaşam tarzı uygulanmalıdır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.